Korunkové uzávery Jakub Kopernický
MENO JAKUB KOPERNICKÝ
krajina
Slovensko
e-mail
uzavery@centrum.sk
web
uzavery.sk
začiatok zbierania
2007
značky výrobcov
áno
vnútorná tlač
nie

Korunkové uzávery z piva aj nealko nápojov som začal zbierať na začiatku roku 2007. Mal som vtedy 13 rokov. Zbieram aj z nealko nápojov preto, lebo predtým som zbieral plastové uzávery z limonádových plastových PET fliaš. Začiatky boli zaujímavé, vzrušujúce a veľmi rád na ne spomínam. Zbieral som korunkové uzávery po prvýkrát pod lavičkami na sídlisku v Bratislave, keď som bol na zimných prázdninách u babky. Neskôr som ich nachádzal po celej dedine, v okolí školy, na smetiskách, výletoch či zahraničných dovolenkách. Ako neplnoletý som si pivo v obchode nemohol kúpiť. Iba s rodičmi som vyberal nejaké drahé zahraničné pivá, len kvôli vrchnáku. Postupne som ale začal chodiť aj na internet a neskôr hlavne na internetové aukcie a tiež som kupoval uzávery cez inzeráty, ktoré mi dodnes ohromne pomáhajú zväčšovať moju zbierku. Bol som od začiatku mimoriadne aktívny zberateľ. Vďaka tomu mi začali vrchnáky rýchlo pribúdať a prvý rok som mal vyše 1000 rôznych korunkových uzáverov v zbierke. Najprv som mal svoju zbierku v garáži, po pár mesiacoch som si ju z garáže presunul do svojej izby, kde zaberala stále viac a viac miesta v nábytku. Postupne som si začal vymieňať uzávery cez poštu so zberateľmi z celého sveta pomocou internetu a e-mailovej komunikácie. Prvá osobná výmena však bola v Chorvátskom Grobe. Prišiel za mnou Michal z Bratislavy a v krčme sme si vymenili pekné kúsky. V januári 2009 som sa zaregistroval na stránku Crowncaps.info – medzinárodnej databázy zberateľov korunkových uzáverov. Našiel som si tam mnoho výmenných partnerov s celého sveta, s ktorými si dodnes vymieňam. Bol to veľmi významný krok v mojej zberateľskej činnosti..

Veľmi rád sa zúčastňujem zberateľských stretnutí. Prvé zberateľské stretnutie pivných suvenírov som absolvoval v Bratislave v apríli 2009, ktorú organizoval Danubius klub Bratislava. Burza vo mne zanechala veľmi pozitívny a nezabudnuteľný zážitok. Bolo úžasné prvýkrát spoznať mnoho zberateľov na jednom mieste, ktorí si vymieňali vrchnáčiky a aj rôznejšie ďaľšie pivné predmety. O dva roky neskôr som sa stal členom zberateľského klubu Danubius klubu Bratislava. Tam som našiel veľkú podporu a naberal skúsenosti od starších členov. Absolvoval som vďaka nim zájazdy na rôzne veľké zberateľské stretnutia doma aj v zahraničí a mnoho ďalších výhod. Jeden kolega mi dal prezývku „žralok vrchnákov“. Tak sa mi otvorili úplne nové zberateľské možnosti. Pravidelne som chodil na najväčšiu slovenskú zberateľskú akciu- dvojdňovú burzu v Martine na Slovensku. V roku 2013 som sa tam zúčastnil vôbec 1. celosvetového stretnutia zberateľov pivných predmetov. Medzi najlepšie momenty bola neskôr aj prvá účasť na najväčšom celoeurópskom stretnutí zberateľov korunkových uzáverov v Hirschaid, Nemecko v roku 2015. Tam pravidelne získavam stovky, niekedy aj tisíce nových uzáverov. Časom som postupne navštívil korunkárske výmenné stretnutia aj vo Florencii, Varšave či Hamburgu.

Svoju zbierku mám prehľadne uloženú vo svojej veľkej izbe, kde je takmer všetok nábytok venovaný vrchnáčikom. Je uložená v nábytkových zostavách po celej stene až po strop. Zbierka je uskladnená na kartónových doskách formátu A4 a v priesvitných kancelárskych obaloch. Uzávery sú iba vložené, nelepím ich. Tieto dosky mám položené na policiach v skrinkách a regáloch. Zbieram všetky uzávery, čo ešte v zbierke nemám, bez nejakého konkrétneho zamerania. Úplne najradšej mám československé korunkové uzávery z nealko nápojov, napr. kofola, Perla, Dia, Chito… Všetky uzávery v zbierke mám jednotlivo nafotené v počítači a v mobile. Mám tak stále veľmi slušný prehľad. Po 15 rokoch zbierania som si splnil ďalší veľký cieľ- koncom roka 2021 som si sám vytvoril vlastné web stránky uzavery.sk Tu rád prezentujem hlavne slovenské a české uzávery. Moja zbierka je najväčšia na Slovensku a je zapísaná aj v slovenskej knihe rekordov. Zbierka patrí medzi tie väčšie aj z globálneho hľadiska. V januári 2024 som prekročil 100.000 rôznych korunkových uzáverov u 214 krajín sveta, z čoho uzáverov z piva mám vyše 62.000.

Ďakujem svojim rodičom, kolegom zberateľom a ľudom, čo mi pomohli a podporujú ma v tejto krásnej záľube.

»»Do svojej zbierky neustále zháňam nové uzávery. Poteším sa každej ponuke na výmenu či predaj uzáverov, neváhajte ma kontaktovať««